Čo robiť, aby sa zabránilo upchatiu odpadu – ako predísť krtkovaniu

Nečistoty a mastnota – najčastejší dôvod upchávania potrubia. Spolu s vodou odtekajú do kanalizácie a vytvárajú nánosy, ktoré sa postupne zväčšia. To má za následok zmenšenie prietoku rúry a jej následné úplné upchatie.

Voda začne pomalšie odtekat, hučať a bublať . Nakoniec začnú vystupovať nahor bubliny a problém je na svete.

Zabránte vzniku problémov prevenciou.

Nielen nečistoty a mastnota ale aj zlým spôsobom napojené rúry, ich tvar či spád môžu spôsobiť ťažší prietok či zmeniť jeho smer. Dôležitý je materiál, ktorý sa použije. Vhodné sú trubky či už z plastu alebo kovu s antikorovou úpravou.

Dôležitá je správna montáž potrubia. Zmenám v smere toku sa najčastejšie predchádza oblúkmi s polomerm 100cm bez použitia ostrých kolien. V smere toku menšom ako 90stupňov sa zníži možnosť yanášania. Odtok vody zase zlepší mierne zväčšenie spádu v smere jej toku.

Aby ste zabránili preniknutiu nečistôt do potrubia, používajte lapače. Na trhu sú dostupné rôzne druhy lapačov. Na mastnotu sú určené lapače, ktoré sa umiestňujú dva metre od ústia potrubia. Dôležité je na odtok do drezu či umývadla umiestniť sitko – nečistoty sa do potrubia nedostanú.

Do WC nelejte zvyšky jedál ani odpad z očisteného ovocia či zeleniny.

Odporúčame drvičku kuchyského odpadu ako riešenie na likvidáciu organického odpadu. Silným prúdom vody do kanalizácie spláchne na malé kúsočky rozdrvený odpad.

Keď sa upchá odpad

Aj lapače mastnôt sa časom stanú nepriechodné. V sifónoch či uzáveroch sa zas usádzajú nečistoty ktoré vošli do kanalizácie.

Čistiace tvarovky- sú určené na na odpadové rúry s priemerom od 100mm. Vyrábané sú pre rúry s bočným otvorom, tesne uzavretým. Dajú sa nainštalovať meter nad podlahu ,alebo vo zvodovom potrubí pred vyústením z budovy. Tvarovky treba kontrolovať pred čistením. Potrubie, ktoré je zanesené sa čistí cez tzv. čistiace otvory, umiestnené v dolnej časti sifónu. Umiestnite pod sifón vedro, do ktorého necháte vytiecť vodu aj s nečistotami a následne prepláchnite sifón čistou vodou. Očistiť mechanicky treba aj oblúk.

Upchatie inej časti potrubia sa prejaví aj po následným stálym  zlým odtokom vody. Upchaté môže byť potrubie v ohybe. Na čistenie týchto častí je dôležitý tlak, ktorý od stien nečistoty odtrhne a spláchne do hlbších väčších prietokov. V tomto prípade je účinný zvon.

Využiť sa dá tlak vody vo vodovodnom potrubí – odmontovať treba  sifón, do potrubia zasunúť gumovú hadicu, jej druhý koniec nasadiť na výtokový ventil.

Tlakovým čističom potrubia je tiež možné vyčistiť hlbšie upchatý odpad. Ide o nádobu obsahujúcu stlačený plyn so sprejovým uzáverom.

Ak nepomôže takýto postup, odporúčame krtkovanie od kvalitnej overenej firmy.

TIP:

Ak ste zástancom eko-čistenia, na trhu zoženiete ekologické čističe, ktorých zložením sú mikroorganizmy,baktérie.. Stačí ich rozmiešať vo vode, následne vliať do odtokov. Pôsobia cez noc, nemá sa na ne púšťať voda. Rozkladajú mastnotu a hnijúce zvyšky na oxid uhličitý a vodu

Predchádzajte upchatiu odpadu

Okrem znečistenia životného prostredia, si nesprávnym likvidovaním odpadu –splachovaním do WC či umývadla – môžete nepríjemne vytopiť byt, nielen upchať potrubie.
Čo určite nepatrí do záchoda či umývadla?

Jedlo

  • Zachytené jedlo hnije a pôsobuje nepríjený zápach
  • Jedlo láka potkanz, hrozí, že sa dostanú cez kanalizáciu až k vám

Nesplach**te nedojedené potraviny ani potraviny po záruke do WC ako to je častým zvykom v domácnostiach, zabalte ich a vyhoďte do odpadkového koša.

Tuk

  • Olej, maslo, masť či iné tuky

Do odpadu a kanalizácie nepatria.Vytvárajú akúsi zátku v potrubí, ktorá časom stuhne a kanaliyáciu upchá.

Liečivá

Treba ich odovzdať v lekárni. Nie je vhodné ich likvidovať odpadovými vodami.

  • Znečisťujú životné prostredie
  • Jedna z najčastejších príčin upchatia odpadu

Vlhčené utierky použité plienky, tampóny, ani  iné hygienické pomôcky a potreby.

Materiály ako drevo,kov, plasty, kúsky textilných materiálov či ohorky môžu spôsobiť nemalé havárie
Do WC nevyhadzujte ani zvieracie exkrementy. Spôsobujú problémy prietokov v potrubí,poruchy funkcií podtlakových ventilov. Na tento biologický odpad požívajte iba  naň špeciálne určené koše, či iné pomôcky ktoré zoženiete v špecializovaných predajniach.

Do kanalizácie nikdy nelejte benzín, farby, riedidlá  či lepidlá.Ani akékoľvek iné chemikálie. Okrem vážneho znečisťovania životného prostredia môžu spôsobiť chemické reakcie, poškodzujúce potrubie.