Ako na vodný a močový kameň v toalete ?

Tvrdá voda v misách toaliet spôsobuje nepekné usadeniny. Vytvára vodný kameň, ktorý treba odstraňovať. Je veľa spôsobov ako porcelánovú toaletnú misu zbaviť usadenín. V tomto článku si povieme ako.

Vodný kameň vznika vďaka postupnému uvoľňovaniu minerálov, hlavne vápnika a horčíka z vody. Často ani ako kameň nevyzerá. Je to skôr biely alebo zašednutý povlak, usádzajúci sa na miestach, ktoré prichádzajú do styku s vodou. Ak máte tvrdú vodu, nájdete ho aj vo varnej kanvici, v kúpeľni na kachličkách, na vodovodných batériách, a v neposlednom rade v záchode. Tu v kombinácii s močom dokáže narobiť poriadnu paseku. WC misa s nánosom vodného kameňa nebude nikdy vyzerať čisto a zároveň vďaka usadeninám viac páchne močom.

Našťastie existuje veľa prípravkov či receptov ako sa vodného kameňa vo WC mise zbaviť. Tak ako inde aj tu platí, že prevencia je najdôležitejšia – ak máte tvrdú vodu musíte vodný kameň odstraňovať pravidelne, aby sa nestihol v toalete usadiť.

V obchodoch s drogériou nájdete veľa chemických prípravkov špeciálne určených na vodný kameň vo WC. Ich ceny sú rôzne a líšia sa od seba aj kvalitou. Neplatí tu, že ak je prípravok drahší musí byť aj lepší. Niekedy je jednoduchšie vyskúšať overené staré ,,recepty“ na boj s nepríjemným vodným kameňom.

Ak máte väčšie problémy, alebo potrebujete profesionálny prístup môžete využiť nostop havarijná služba, krtkovanie.

Vodná para – funguje v boji s vodným kameňom

Moderné čističe majú špeciálne nadstavce s ktorými sa veľmi ľahko dostanete aj pod okraj záchodovej misy. Toaletu vyčistíte pomaly parným čističom kúsok po kúsku. Para a ňou vznikajúca vlhkosť by mala vodný kameň spoľahlivo odstrániť.

Starý dobrý ocot

Ak nemáte doma parný čistič skúste ocot. Je to ďalší spoľahlivý pomocník v boji s vodným kameňom. Zaberá aj v miestach pod hladinou vody, a zbaví Vás silných nánosov vodného aj močového kameňa. Večer jednoducho kefou vytlačte vodu ktorá v mise ostáva, miesto nej potom nalejte jeden až dva litre octu a nechajte do rána pôsobiť. Potom stačí spláchnuť a kefou WC ešte “dočistiť” WC kefou.

Skúsiť môžete aj kombináciu jedlej sódy a octu. V hrnci prevarte cca liter octu. Z WC kefou vytlačte tak ako v predchádzajúcom prípade vodu – následne na dno nasypte dve lyžice jedlej sódy a zalejte horúcim octom, nechajte chvíľu pôsobiť. Následne spláchnite.

Na vodný kameň zaberá aj obyčajná kuchynská soľ. Pol sáčku nasypte do opäť prázdnej WC misy, nechajte asi pol hodinu pôsobiť, vyčistite WC kefou a spláchnite.

Pri domácom čistení dávajte pozor na glazúru aby ste ju nepoškodili. Vyhnite sa preto prostriedkom s chlórnanom sodným, ktorý častokrát špeciálne WC čističe a gély obsahujú. Ak ich necháte cez noc v toalete , môžu Vám napáchať viac škôd ako úžitku. Pri dlhodobom pôsobení môžu nenávratne poškodiť povrch glazúry v ktorej sa následne nečistoty budú ešte viac usádzať.

Môžete použiť chemikálie, ktoré sú dnes už vo viacerých vôňach a typoch. Po ich aplikácií nechajte prípravok iba tak päť až desať minút pôsobiť. Po spláchnutí znova naneste a štetkou, kefou, alebo drsnou hubkou poriadne vydrhnite. Na záver opäť spláchnete.

Tip na záver: skúste vyskúšať aj obyčajnú CocaColu. Po nočnom pôsobení by mala byť toaleta bez vodného kameňa.