Vaša wc toaleta je jedným z najčastejšie používaných doplnkov vo vašej domácnosti. To znamená, že jej upchatie môže viesť k veľmi nepríjemnej situácii. Nielen, že to prináša riešenie nepríjemného problému, ale rovnako to môže spôsobiť nehygienickú situáciu pre vás a vašu rodinu. Keď však pochopíte, prečo sa vaše wc toalety upchávajú, pomôže vám to zabrániť ich budúcemu zablokovaniu. Pochopenie bežných príčin upchávok toaliet a spôsob, ako im zabrániť, vám môže pomôcť pri problémoch s kúpeľňou. Dávajte pozor na týchto šesť vinníkov, ktorí upchávajú toaletu.

Príliš veľa toaletného papiera

Hlavnou príčinou upchatia toalety je toaletný papier. Keď pravidelne používate príliš veľa toaletného papiera a následne ho spláchnete, môže to ľahko spôsobiť upchatie v kanalizačnom potrubí. Papier je lepšie zložiť, aby ste získali požadovanú hrúbku, a nie vytvoriť z neho guľu. Guľky toaletného papiera sú často príliš veľké, aby sa zmestili cez úzky priemer toalety. Minimalizovaním použitého toaletného papiera a prelomením zvyku zbaliť papier do guče môžete prakticky vylúčiť upchatie toalety papierom.

Splachovanie hygienických potrieb iných ako toaletný papier do kanalizácie

Mnoho ľudí si myslí, že bežné hygienické potreby môžu splachovať do kanalizačného potrubia, ale mýlia sa, pretože môžu spôsobiť upchanie buď hneď, alebo na ceste do kanalizácie. Veci, ako sú vatové tyčinky, vlhčené utierky, vatové tampóny na odličovanie, plienky, cigarety či hygienické vložky a tampóny môžu vašu toaletu ľahko upchať. Spôsob, ako tomu zabrániť, je vhadzovanie týchto vecí do odpadkového koša. Hygienické vložky a tampóny sú najčastejšou príčinou upchatia toalety. Vzhľadom k tomu, že tampóny sú navrhnuté tak, aby absorbovali vlhkosť a roztiahli sa, výrobok tak zväčší objem a zablokuje toaletu. Navyše väčšina hygienických vložiek má plastové obloženia, ktoré sa nerozpúšťajú, a rovnako ich veľkosť zabraňuje prechodu cez úzky priemer toalety. Ak sa vaša wc toaleta upchá týmito výrobkami, zavolajte inštalatéra na čistenie potrubia a kanalizácie, aby ste odstránili upchávku.

Vlasy

Veľké zhluky ľudských vlasov alebo zvieracej srsti môžu spôsobiť upchatie toaliet. Ak ste si osvojili zvyk splachovať vlasy z vašich kefiek do záchodu, prerušte tento zvyk čo najskôr. Ak je toaleta upchatá opakovaným splachovaním zhlukov vlasov, budete potrebovať profesionálneho inštalatéra, aby prepchal odtok.

Nehody

Pravdepodobne najzávažnejšie upchávky toalety sú spôsobené tým, že omylom spláchneme nejaký predmet. Napríklad: zubnú kefku, hračky, holiaci strojček, pinzetu a pod. Takže prvá vec, ktorú budete chcieť urobiť, je vyloviť predmet z toalety ak neuviazol príliš hlboko. Aj keď je to nepríjemné je to najlepšie riešenie! Môže stať aj to, že takéto predmety sú spláchnuté skôr, ako si uvedomíte, že sa ocitli v toalete. Je pravdepodobné, že ak bol spláchnutý predmet dostatočne veľký, objekt spôsobí upchatie toalety takmer okamžite. Zubná kefka môže zrejme prejsť, ale môže pôsobiť ako pasca a nakoniec upchať toaletu.

Osviežovače

Ďalšou príčinou “upchatia” sú osviežovače toalety. Ak používate osviežovač typu, ktorý visí nad okrajom toalety, môžu sa háčiky v priebehu času opotrebovať a osviežovač padne do toalety. Prípadne takýto osviežovač skĺzne do toalety, keď ho omylom zhodíme. Zvoľte osviežovač, ktorý je stabilnejší alebo je umiestnený v nádrži, aby sa predišlo tomuto problému.

Korene

Koreňové sústavy sú bežným vinníkom upchávok v domácnostiach. Korene stromov vyhľadávajú vodné zdroje. Ak je vaše WC upchaté a iné záchody vo vašom dome tiež nevypúšťajú vodu, pravdepodobne korene stromov napadli vaše kanalizačné potrubie. Budete musieť opraviť alebo vymeniť kanalizačnú linku, aby ste obnovili správnu funkciu toalety prípadne iných zariadení v domácnosti.

Toaletné upchávky môžu byť frustrujúce, pretože je ťažké ich riešiť. Ak jednoduché riešenia nefungujú, budete potrebovať služby kvalifikovaného inštalatéra. Profesionálny inštalatér odstráni upchatie a diagnostikujeme, čo ho spôsobilo. Len tak môžete natrvalo a bezpečne odstrániť tento závažný a nepríjemný problém s toaletou.