Všetci vieme, že voda zamrzne, keď je pod nulou. To nie je problém s kockami ľadu v mrazničke, ale ak sa tento ľad tvorí vo vašej inštalácii, je to potenciálna katastrofa. Zmrznutá rúrka môže prasknúť a do vášho domu tak preniknú stovky litrov vody. Našťastie môžete podniknúť kroky, ktoré pomôžu predísť katastrofe vo vašej domácnosti. Keďže teploty v nasledujúcich mesiacoch začnú klesať viac a viac, ohrozenie vášho vodovodného systému sa len zvýši.

Aby sme vám pomohli v tejto úlohe, naša skupina profesionálov si našla čas na zostavenie tohto krátkeho zoznamu, v ktorom nájdete niekoľko užitočných tipov, ktoré sme zhromaždili počas našich rokov praxe v teréne, aby vaša domáca vodovodná linka dostala potrebnú ochranu.

Opravte akékoľvek netesnosti

Keď príde na prípravu domáceho vodovodného systému na zimu, jednou z prvých a najdôležitejších vecí, ktoré treba urobiť ako prvé je opraviť všetky existujúce netesnosti vo vašom systéme. Zatiaľ čo niektoré menšie opravy môžete vykonať sami, je oveľa jednoduchšie zavolať profesionála na oprava prasknutého potrubia. Dokonca aj tie najmenšie netesnosti môžu v zime spôsobiť vážne problémy v prípade, že teplota klesne pod bod mrazu. Akékoľvek netesné oblasti vašich potrubí sú prirodzené slabé miesta, a keď sa voda v rúrach začne rozširovať pri nízkych teplotách, tieto netesné oblasti môžu byť práve tým bodom, kde rúrka môže prasknúť vplyvom zvýšeného tlaku.

Zaizolujte potrubia

Ďalšia vec, ktorú je potrebné urobiť skôr, ako začnú klesať teploty, je zabezpečiť, aby všetky odkryté rúry okolo vášho domu boli správne izolované. To zvyčajne spočíva v obalení uvedených rúrok izolačnou penou alebo inou silnou vrstvu izolácie, ktorú potom môžete obaliť okolo potrubia. Opäť, ak si nie ste istí, že to zvládnete sami, odborník na inštalatérske práce bude ochotný vám pomôcť. Izolačné rúrky sú vyrobené zo sklolaminátu alebo polyetylénu a môžu byť zakúpené online alebo v železničiarskom obchode. To pomôže znížiť riziko, že vaše rúry zmrznú a prasknú, a rovnako vám pomôžu ušetriť aj náklady na vykurovanie vody.

Pripravte na zimu vonkajšie batérie

Ak zabudnete vypnúť všetky vonkajšie vodovodné batérie alebo zariadenia, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu vášho vodovodného systému v zimnej sezóne, ak by tieto potrubia zamrzli. Aby ste tomu zabránili, musíte sa ubezpečiť, že ste odpojili všetky hadice a podobné zariadenia, ktoré sú pripojené k vašim vonkajším vodovodným kohútikom, a uskladnite ich niekde na zimu. Ďalej sa budete musieť ubezpečiť, že tieto odkryté rúry samotné sú úplne prázdne, teda bez akejkoľvek vody v systéme, ktorá by mohla počas zimy zmrznúť a expandovať. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je zvyčajne úplné vypnutie prívodu vody do týchto batérií.

Nechajte batérie odkvapkať, ak viete, že bude veľa studených nocí

Nechajte svoje batérie kvapkať cez noc, ak teplota klesne pod bod mrazu. Keď necháte kohútik kvapkať, môžete vylúčiť časť tlaku, ktorý sa vytvára vo vašich domácich rúrach a výsledkom je, že bude menej pravdepodobné, že prasknú, aj keby zamrzli kvôli nízkym teplotám.

Opravte vonkajšie trhliny vo vašich stenách

Jednoduchý spôsob, ako znížiť pravdepodobnosť, že rúry vášho domova môžu zmrznúť je odstránenie vonkajších trhlín v stenách vášho domu. To je účinný spôsob, ako zabrániť prenikaniu chladného vzduchu do vášho domova a ovplyvniť teplotu vašich potrubí. Jediné, čo musíte urobiť, je nájsť trhliny a použiť tesnenie alebo sprejovú penovú izoláciu a vyplniť ich.

Buďte pripravení!

V prípade, že v tejto zimnej sezóne praskne rúrka, buďte pripravení. Prvým krokom k tomu je vedieť, kde je vodovod. Ak viete, kde nájdete vodovod, uistite sa, že ste schopní rýchlo vypnúť vodu v prípade mimoriadnej udalosti, aby ste pomohli minimalizovať poškodenie počas čakania na opravu. Okrem toho, ak počas zimných mesiacov z domu odídete na dlhší čas, mali by ste ho vypnúť takisto, aby ste predišli riziku prasknutia rúrok, keď ste preč.