V nasledujúcich riadkoch Vám prinášame pár rád k rozmerom pre osadenie zariadenia v kúpeľni. Tieto rozmery sú dôležité pre akúkoľvek drobnú opravu či nové zaradenie v kúpeľni, aby ste vedeli správne pracovať s rozvodmi vody či odpadom. Môžete sa tiež poradiť s odborníkmi – vodoinštalatérmi, ktorí Vám poradia kde je najvhodnejšie umiestniť umývadlo, vodovodnú batériu, wc, sprchový kút, hlavne kvôli spádom odpadov či položeniu odtokov a podobne.

Prinášame Vám základné doporučené rozmery pre odpadové rúry, výšky odpadov a doporučené výšky umiestnenia sanity.

Odporúčame tiež dbať na dimenziu potrubia, pri príliš nízkych prierezoch potrubí môže byť potrubie ,,hlučné.“ To znamená, že sa  naplní odpadovou vodou a podtlak ktorý tu vznikne vysáva sifóny, dôsledkom čoho je kloktanie v potrubí. Pri príliš vysokom priereze zas množstvo vody nedostatočne odplavuje nečistoty a potrubie sa Vám môže upchať. Ak ste si samy nie istí, kontaktujte odborníkov, tí Vám poradia a následne pomôžu s inštaláciou.

Základné priemery pre vodoinštalácie:

Umývadlo

Výška nástennej batérie  je 1150 mm a výšku vrchnej hrany umývadla umiestniť do 850 mm.
Výška pripojovacích rohových ventilkov: 580 mm a priemer odpadu 100 mm

Toaleta

Pri závesnom WC 400 mm výšky sú tu dané presným osadením pod omietkového modulu , priemer odpadu 100 mm

Pisoár

Výška odpadu je určená 350 mm a odpad o priemere 40 mm

Vaňa

Výška odpadu pri vani maximálne 100 mm a priemer odpadu 50 mm. Batéria by mala byť vo výške 750 mm.

Sprchový kút

Pri sprchových kútoch je doporučený priemer odpadu 50 mm.

Práčka

Pri práčkach je dôležité do koľko kg má práčka objem. To znamená pre  objem do 6 kg priemer potrubia 50mm  ale pri väčších objemoch do 12 kg odporúčame použiť potrubie o priemere 70 mm.

Ak ste si nie istí, aké priemery potrubí použiť prípadne kam správne umiestniť umývadlo či práčku, v prípade, že ste si nie istí, čí máte kvalitne spravený odpad, neváhajte kontaktovať profesionálov, pomôžu Vám predísť možným havarijným stavom vo Vašej domácnosti a nutnosť objednávať havarijná služba nonstop.

 

premery kuchynskych rur